7 patarimai, kaip parašyti gerą gyvenimo aprašymą (CV)

7 patarimai, kaip parašyti gerą gyvenimo aprašymą (CV)

Kreipiantis dėl naujo darbo pasiūlymo, Jūsų gyvenimo aprašymas yra tarsi bilietas, kuris padės išsiskirti iš kitų kandidatų ir padidins tikimybę, kad būsite atrinktas darbo pozicijai.

Parašyti gerą gyvenimo aprašymą nėra sunku, kai žinote, kaip tai padaryti. Jį rašydami turite paminėti visus savo įgūdžius ir patirtį bei pritaikyti juos darbui, į kurį pretenduojate. Ko reikia, kad gyvenimo aprašymas neatrodytų juokingai būsimo darbdavio akyse ir padarytų jam gerą įspūdį?

Per savo sėkmingą įdarbinimo karjerą teko atlikti labai daug darbo pokalbių ir perskaityti dar daugiau gyvenimo aprašymų. Šį straipsnį sukūriau norėdamas pasidalinti patarimais, kurie padės sukurti gerą gyvenimo aprašymą ir žengti tvirtą žingsnį svajonių darbo link.

  1. Pasirinkite tinkamą CV formatą

Rašydami gyvenimo aprašymą, galite pasirinkti iš daugybės CV formatų pagal jūsų poreikius. Vieni tinkami, norint atkreipti galimo darbdavio dėmesį į asmeninę patirtį, kiti – į išsilavinimą ir teorines žinias.

Populiariausia Europoje CV forma yra „Europass“. Ji patogi tuo, kad padeda aiškiai ir nuosekliai darbdaviams išvardinti savo įgūdžius, žinias ir pateikti kvalifikaciją. „Europass“ tipo gyvenimo aprašyme suvedama tokia informacija, kaip asmeniniai ir kontaktiniai duomenys, išsilavinimas ir kvalifikacija, darbo istorija ir patirtis, atitinkami darbo įgūdžiai, pomėgiai ir pasiekimai.

  1. Nuotrauka – vis dar aktuali CV dalis

Kandidatuojant į laisvą darbo poziciją dažnai kyla klausimas, ar turėtumėte prie gyvenimo aprašymo pateikti savo nuotrauką.

Su kandidato į darbo vietą fotografija susiję reikalavimai priklauso nuo šalies, kurioje darbinatės. Tarkime, Anglijoje šios praktikos jau atsisakoma. Šiuolaikinės tendencijos skatina neprisegti nuotraukos. Manoma, kad darbdavys taip geriau susikoncentruoja į jūsų sugebėjimus, o ne išvaizdą. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, įmonėms apskritai neleidžiama prašyti nuotraukos skelbime apie laisvą darbo vietą dėl privatumo įstatymų. Tačiau realybė yra kitokia – darbdaviai Vokietijoje vis tiek tikisi sulaukti ne tik gyvenimo aprašymo, bet ir kandidato nuotraukos.

Todėl mano atsakymas yra vienareikšmiškai TAIP! Nieko neprarasite pridėdami nuotrauką. CV su ja pateikia išsamesnį kandidato vaizdą ir leidžia darbdaviui užmegzti ryšį su asmeniu daug lengviau. O jei darbdaviui rūpės ne jūsų išvaizda, o sugebėjimai ar pomėgiai, jis į prisegtą kandidato atvaizdą tiesiog nekreips dėmesio.

  1. Nenuklyskite į lankas

Dažnai kyla toks įspūdis, kad CV rašymas yra ideali galimybė pasigirti viskuo, ką gyvenime esate pasiekę ir išvardinti visas iki vienos buvusias darbovietes. Tačiau tai ne visada reikalinga.

Jeigu siekiate įsidarbinti konkrečių įgūdžių reikalaujančioje darbovietėje, nėra prasmės gyvenimo aprašyme minėti ar bent jau išsiplėsti apibūdinant su jais nesusijusias patirtis. Pavyzdžiui, jei siekiate santechniko darbo, bibliotekininko darbo patirtis greičiausiai galimo darbdavio nesužavės, ir priešingai. Taigi, išsiplėtimas apibūdinant neaktualią patirtį ar savybę jūsų gyvenimo aprašyme atrodys kaip bevertis tuščiažodžiavimas.

  1. Mažiau yra daugiau

Darbdaviai kiekvieną dieną gauna dešimtis gyvenimo aprašymų. Geras gyvenimo aprašymas turi būti aiškus ir glaustas. Jums nereikia daugiau nei dviejų A4 formato puslapių. Daugiau nebūtinai reiškia geriau.

Jei rašote CV, greičiausiai siekiate, kad jūsų tekstas sužavėtų ne tik turiniu, bet ir išvaizda. Tokiu atveju patariame nepersistengti – tvarkingai sukomponuotas ir skirtingo stiliaus ženklais neperkrautas gyvenimo aprašymas kaipmat atrodys estetiškiau už margą ir perpildytą įmantriomis detalėmis. Rekomenduojame pasirinkti kurį nors vieną klasikinį, gerai žinomą šriftą, kaip Ariel ar Times New Roman, ir jo nekeisti, jei to nereikalauja pasirinktas gyvenimo aprašymo formatas.

Kad palengvintumėte teksto įskaitomumą, rekomenduojame vengti nereikalingų žodžių ir faktus vardinti punktais visada, kai tai įmanoma. Tai būsimam darbdaviui parodys, kad esate konkretus, organizuotas ir mokate planuoti.

  1. Atsiliepimai daro teigiamą įspūdį

Jei jums, kaip ir daugumai gyvenimo aprašymą rašančių žmonių, kyla klausimas, ar skirti šiam reikalui diena daugiau ir įterpti atsiliepimus, galiu užtikrinti, kad laikas nebus prašvaistytas veltui.

Nors ankščiau poros atsiliepimų reikalaudavo kiekvienas darbdavys, dabar tai nėra būtina. Yra sakoma, kad dažnas darbdavys prie vieno gyvenimo aprašymo skaitymo vidutiniškai praleidžia apie pusę minutės. Tačiau ne kiekvienas darbdavys yra vienodas ir įterpti 1-2 sakinių atsiliepimus tikrai verta.

Tardamiesi su asmeniu, kuris rašys jums atsiliepimą, turite tinkamai užakcentuoti, kokie klausimai svarbūs. Taip rašančiajam bus lengviau ir abu sutaupysite daug laiko bei pastangų. Klausimai, kuriuos verta apsvarstyti, yra: koks kandidato požiūris į darbą; ar jis aktyvus komandiniame darbe; kaip dirba streso ir skubos sąlygomis; ar atviras naujoms idėjoms; kokios didžiausios kandidato stiprybės. Klausimus ar temas rinkitės tokias, kurios labiausiai aktualios pagal darbo pozicijos specifiką.

Tiesa, niekada nepamirškite padėkoti asmeniui, parašiusiam jums teigiamą atsiliepimą.

  1. Nemeluokite

Norint suintriguoti būsimą darbdavį, gali kilti minčių šiek tiek pagražinti realybę ir apie save prirašyti būtų ir nebūtų detalių. Tačiau šiais laikais sumeluoti būsimam darbdaviui yra daug sunkiau, nei ankščiau.

Interneto ir socialinių tinklų epochoje užtenka suvesti asmens vardą į „Google“ arba „Facebook“ ir apie jį kaipmat bus sužinota nemažai faktų. Pavyzdžiui, jeigu pameluosite, kad puikiai fotografuojate ir esate be galo komunikabilus, o potencialus darbdavys aplankys jūsų socialinių tinkų paskyras ir įsitikins, kad yra priešingai, jis supras, jog esate savigyra, kuriuo neverta pasitikėti. Todėl meluoti gyvenimo aprašyme nėra protinga. Geriau kuo labiau akcentuoti savo teigiamas savybes.

  1. Perskaitykite keletą kartų

Jau parašėte gyvenimo aprašymą savo seniai išsvajotam darbui? Dar nespauskite mygtuko „siųsti“! Dabar trumpam pailsėkite ar pereikite prie kitos veiklos, o po kurio laiko grįžkite prie savo teksto ir perskaitykite jį iš naujo. Rekomenduoju tai padaryti tris kartus.

Akims įpratus prie teksto, pasidaro sunku jį objektyviai vertinti ir skaityti taip, kaip skaitytų kitas žmogus. Todėl tik pailsėjus protui pastebėsite savo padarytas klaidas. Peržvelgdami tekstą po pertraukos pasistenkite į jį įsiskaityti jūsų nepažįstančio žmogaus akimis ir pagalvoti, ar pats įdarbintumėte tokį kandidatą. Jei turite galimybę, duokite gyvenimo aprašymą paskaityti giminaičiui ar artimam draugui.